Începând de mâine asociația Codrii Iașilor intră în procedură de dizolvare. De asemenea grupul și pagina urmează să se închidă până la finalul săptămânii.
După întâlnirea de vineri cu autorități locale și cele de mediu ne-am dat seama că șansele inițiativei desemnării #ParcNaturalCodriiIasilor sunt prea mici.
De asemenea factorii politici sunt toți la fel! pentru nimeni nu contează oamenii și natura, decât eventual ca masă electorală. Nu mergeți la vot, deloc, niciodată! Vă faceți doar probleme.
De asemeni ni s-a explicat cum Bruxelle-ul nu vrea decât răul pădurilor României. Și după discuția în detaliu cu autoritățile silvice, administratorii de drept ai acestor păduri, nu putem decât să le dăm dreptate!
Pădurea trebuie gestionată doar de #DirectiaSilvicaIasi! Ei au gestionat și până acum, și le datorăm acești codri seculari minunați, ei trebuie să o facă și în continuare!
Sit Natura2000 este mai mult decât suficient, un Parc Natural ar aduce doar deranj și cheltuieli suplimentare! Ne-am convins și noi în sfârșit ca decât să ne legăm la cap, mai bine luăm o aspirină când ne doare!
Ieșenilor le e destul de bine în oraș! De ce să iasă la pădure? Creează numai probleme. După educație, #FlorilorLeStaBineInNatura, #ImpactMinimNuOffroad, #LeurdaCuMasura. De ce atâta efort, pentru cine? Niște con-citadini? Comunitățile rurale? Niște putregaiuri de arbori bătrâni?
Uitându-ne în urmă, ne dăm și noi seama. Chiar am fost cam extremiști, dacă nu chiar ecoteroristi. De unde ideologia asta în capul nostru? Nu mai bine ne vedem de familii, servicii, mall și Netflix? Nu ar fi toată lumea mai fericită?
De acum vom fi mai liniștiți, mai blajini, mai împăciuitori, mai puțin deranjanți în părerile exprimate, mai în turma .. pardon banca nostră, cum șade perfect unei societăți civile! Iar asta sigur ne va face cei mai fericiți!
Că tot vorbim de fericire, 1 Aprilie fericit și cât mai multe #FapteNuLamentari 🙂. Începând de aici:
https://codriiiasilor.ro/desemnati-parc-natural
Vă datorăm o relatare pe larg a întâlnirii de vineri, care a fost mult mai pozitivă decât această postare și pe alocuri mai amuzantă 😉.
📷 Ionut Chirica via Codrii Iașilor – cunoaștem, prețuim, păstrăm, de pe marcaj turistic punct roșu.